Hlavní stránkaKontakty KHK OKOHK JeseníkOHK ProstějovOHK Šumperk
CZ flag
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info
Projekty a publikace

  bussinesspoint_rgb-149x81

  logo_obasnk 

  publikace_2014_titulka_4

 
       
 
nsk-logo
   
 
logo

 

Aktuality
Podnikatelé z celé země si zvolí svého nového prezidenta | Tisk |  E-mail
Pátek, 12 květen 2017

Nového prezidenta Hospodářské komory České republiky, který bude hájit a prosazovat zájmy živnostníků, malých i velkých firem následující tři roky, si podnikatelé zvolí v úterý 16. května na celostátním sněmu konaného v Praze. Na prezidenta obě sněmovny Hospodářské komory – tedy zástupci okresních komor a společenstev – nominovaly současného prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

„Podnikatelům chci poděkovat za jejich důvěru. Před třemi lety si mne zvolili, aby jejich hlas byl dostatečně silný směrem k vládě a parlamentu. Zároveň ale také proto, abych pomohl zlepšit pošramocený obraz Hospodářské komory a pomohl podnikatelům v boji proti nekalé konkurenci a nepoctivcům na jedné straně. Na druhé straně proti znesnadňování podnikání, které se projevuje házením klacků pod nohy a v mnoha případech až buzerací státními úředníky. Zlepšili jsme image Hospodářské komory, jsme silnější, máme více členů, stali jsme se respektovanými reprezentanty podnikatelů. Nebojíme se oponovat nesmyslům, kterými mnohdy státní správa komplikuje podnikatelům život. S podmínkami pro podnikání v této zemi stále nejsme spokojeni a zůstává to jednou z klíčových priorit i dalšího mého působení ve vedení Hospodářské komory,“ zhodnotil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý své tříleté působení v čele Komory. 

Hospodářská komora pod vedením Dlouhého posílila svůj vliv a zkvalitnila služby poskytované svým členům. Za pomoci vlastních špičkových právníků připomínkuje a prosazuje změny na základě podnětů podnikatelů v rámci meziresortního připomínkového řízení do 300 národních a evropských zákonů a vyhlášek ročně. Stala se také lídrem ekonomické diplomacie, dnes organizuje rekordní počet podnikatelských misí, vloni otevřela úspěšný program pro podnikatele se zájmem o íránský trh Brána do Persie.

Hospodářská komora také představila Právní elektronický systém pro podnikatele, který by mohl podnikatelům už od roku 2018 ulevit do administrativy a byrokracie a který by umožnil správu povinností podnikatelů vůči státu elektronicky. Projekt minulý týden projednala vláda a míří ke schválení do Poslanecké sněmovny.

Současně s novým prezidentem si podnikatelé zvolí také představenstvo nebo dozorčí radu Hospodářské komory. O funkci viceprezidentů se uchází současní viceprezidenti Irena Bartoňová Pálková, Bořivoj Minář, Roman Pommer, Michal Štefl, nově ale také Marta Nováková a Karel Ernest. Do orgánů Hospodářské komory může být zvolen každý člen Komory – fyzická osoba, za právnické osoby pak fyzické osoby, které jsou jejich statutárním orgánem nebo členy statutárního orgánu.

Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů, sdružuje 15 tisíc členů organizovaných v 60 regionálních a 102 oborových asociacích. Disponuje nejhustší sítí regionálních zastoupení, podnikatelům je k dispozici v 73 městech po celé ČR. Hospodářská komora ČR je jediným zákonným zástupcem podnikatelů, ukotveným v zákoně č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, což ji zajišťuje výjimečné postavení při hájení zájmů podnikatelů jak na půdě Parlamentu ČR, tak i ministerstev a dalších úřadů státní správy. Navazuje na tradici obchodních komor z roku 1850, v živnostenské části se hlásí k historickému odkazu středověkých cechů, jejichž kořeny sahají až do období vlády Karla IV.

Zdroj: HK ČR

 

 
KHK OK Vás zve na Krajskou exportní konferenci | Tisk |  E-mail
Úterý, 09 květen 2017

Za Krajskou hospodářskou komoru Olomouckého kraje si Vás dovolujeme pozvat na Krajskou exportní konferenci, kterou pořádá dne 25. 5. 2017 v Ostravě v hotelu Best Western Hotel Vista Hospodářská komora České republiky ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Krajskou hospodářskou komorou Olomouckého kraje a Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje a partnery.

Konference navazuje na loňskou sérii Krajských exportních konferencí a vystoupí na ní zástupci HK ČR, KHK OK, HKH MSK, Ministerstva zahraničních věcí ČR, bank, pojišťovacích společností, Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR a dalších významných aktérů v podpoře exportu.

Prominentní řečníci budou uvádět konkrétní příklady týkající se přípravy a realizace exportního případu, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat, poradí, jak se vyhnout neúspěchu a představí novinky z oblasti podpory exportu jak zkušeným exportérům, tak exportérům začínajícím.

Novinkou programu letošní série Krajských exportních konferencí je zařazení kurzu prezentačních dovedností pro exportéry provedený experty Diplomatické akademie MZV ČR a také setkání s vybranými zahraničními diplomaty, kteří budou autentickou příležitostí pro účastníky projednat konkrétní možnosti průniku na mimoevropské trhy. Cílem bude zároveň představit zahraničním diplomatům potenciál regionu včetně stěžejních oborů.

Akce klade zvýšený důraz na segment malých a středních podniků.

Program:

09:30 – 10:00 Prezence

10:00 – 10:15 Zahájení konference Ing. Bořivoj Minář, viceprezident Hospodářské komory ČR a předseda představenstva Krajské hospodářské komory OK, Ing. Jan Březina, předseda představenstva Krajské hospodářské komory MSK, Ing. Marek Svoboda, ředitel Odboru ekonomické diplomacie

10:15 – 12:30 Správný postup při přípravě a realizaci exportního případu, úskalí exportního financování, právní aspekty, jak se vyhnout potížím, příklady / tipy / doporučení, otázky & odpovědi

12:30 – 13:00 Přestávka (občerstvení)

13:00 – 14:00 Kurz prezentačních dovedností pro exportéry

14:15 – 15:00 Představení vybraných zemí prostřednictvím zahraničních diplomatů, možnost networkingu

15:00 – 15:45 Možnost networkingu se zahraničními diplomaty

Místo konání: Best Western Hotel Vista, Kpt. Vajdy 3046/2, Ostrava-Zábřeh

Registrace: na konferenci se můžete přihlásit nejpozději do 22. 5. 2017 prostřednictvím emailu na Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny či Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny nebo telefonicky na +420 587 332 066

Účastnický poplatek:

242,- Kč pro členy HK ČR (200,- Kč plus 21% DPH)

484,- pro nečleny (400,- Kč plus 21% DPH)

Způsob úhrady: platebním převodem na účet č. 2981762/0800 do 22.5.2017

konstantní symbol: dle námi zaslané faktury, specifický symbol = vaše IČ

 

Budeme se těšit na milé setkání s Vámi!

 
V Hotelu Flora proběhlo setkání regionálních podnikatelů s thajským velvyslancem | Tisk |  E-mail
Pátek, 28 duben 2017

Ve čtvrtek 20. dubna se uskutečnilo setkání zástupců podnikatelů z Olomouckého kraje se zástupci ambasády Thajského království v čele s Jeho Excelencí, panem velvyslancem Narongem Sasitornem. Akci iniciovalo Výstaviště Flora Olomouc, a.s. společně s Krajskou hospodářskou komorou Olomouckého kraje.

Thajsko v současné době implementuje novou investiční strategii založenou na hospodářství s přidanou hodnotou. To má svou sázkou na lidský rozvoj, ekonomický růst a podporu inovací vyvést zemi z tzv. pasti středního příjmu, jejímž rysem je mimo jiné důraz na těžký průmysl. Pilířem nové strategie země je tzv. Eastern Economic Corridor Project – volná ekonomická zóna rozkládající se ve třech východních provinciích o rozloze zhruba šestiny Česka. Do tohoto projektu plánuje thajská vláda v následujících pěti letech investovat v přepočtu přes bilion korun, z nichž by však většinu měly tvořit zahraniční investice.

Právě značná poptávka Thajska po zahraničním kapitálu může být příležitostí pro české firmy specializující se zejména v oblastech strojírenství, odpadních technologií, nanotechnologií či automobilového průmyslu. Thajsko je perspektivním partnerem pro obchodování. Vede si také relativně dobře i v celkové míře zadluženosti, státní dluh tvoří 44 % hrubého domácího produktu. Pro srovnání: Francie operuje s dluhem dosahujícím 90 % HDP, zatímco Česko je na tom s 37 % naopak lépe.

Česko a Thajsko jsou navíc vzájemnými největšími partnery v regionech Střední Evropy, respektive Jihovýchodní Asie. Důkazem čilé kooperace je chystaná červnová návštěva thajské obchodní delegace za účelem jednání se zástupci českého automobilového průmyslu. V srpnu pak pocestuje česká obchodní delegace opačným směrem. Nadstandartní hospodářské vztahy obou zemí by se měly v roce 2019 materializovat mimo jiné i zavedením přímé letecké linky PRAHA – BANKOK.

Foto ke zhlédnutí zde: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Nejlepšími manažery v ČR jsou Marta Nováková a Emil Beber | Tisk |  E-mail
Pátek, 21 duben 2017

Absolutními vítězi 24. ročníku soutěže MANAŽER ROKU se stala předsedkyně představenstva společnosti U & SLUNO, a.s. a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková a předseda představenstva výrobního družstva KOVOBEL Emil Beber. Ocenění a blahopřání nejlepším manažerům dnes 20. dubna 2017 na pražském Žofíně předal premiér Bohuslav Sobotka a zástupci vyhlašovatelů soutěže – prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR) Jan Wiesner a prezident České manažerské asociace (ČMA) Pavel Kafka.

Kromě Manažerky roku 2016 Marty Novákové a Manažera roku 2016 Emila Bebera byli mezi nejlepší manažery v České republice zařazeni majitel a jednatel společnosti MARLENKA international pan Gevorg Avetisjan, předseda představenstva a generální ředitel ČEPRO pan Jan Duspěva, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) pan Aleš Herman, předseda představenstva Rybářství Třeboň Hld. pan Jan Hůda, jednatel a generální ředitel Koyo Bearings ČR pan Petr Novák, ředitel Úřadu pro civilní letectví ČR pan Josef Rada, generální ředitel AGC Automotive Czech pan Luděk Steklý a generální ředitel společnosti SOMA pan Ladislav Verner.

„V letošním ročníku jsme mohli ocenit nejlepší řídící pracovníky a manažery celkem v 31 odvětvích. Je pozitivní, že byl nominován i větší počet žen manažerek než v předchozích ročnících. Manažeři byli podrobně hodnoceni nejen za rok 2016, ale za jejich dlouhodobou činnost ve firmách tak, abychom mohli komplexně posoudit jejich schopnosti,“ okomentoval 24. ročník soutěže prezident KZPS ČR Jan Wiesner.

„Naši manažeři pravidelně prokazují své schopnosti a jsou průkopníky řady odvětví u nás i ve světě. I díky nim se ekonomika stále posouvá dopředu a český průmysl roste. Letošního ročníku se účastnila celá řada kvalitních manažerů. Jsem rád, že je můžeme každoročně za jejich usilovnou práci ocenit,” uvedl Jaroslav Hanák, předseda Národní komise soutěže a prezident SP ČR.

Zdroj a více informací zde:

 
PES míří do poslanecké sněmovny | Tisk |  E-mail
Čtvrtek, 20 duben 2017

Počínaje rokem 2018 začnou mít podnikatelé ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Napříč politickým spektrem získala Hospodářská komora podporu pro zavedení elektronického nástroje umožňujícího firmám a živnostníkům spravovat plnění jejich povinností přes internet. Novinka, za níž stojí tvůrce CzechPointů, jde na jednání Poslanecké sněmovny. Systém může podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.

 „Je to snad poprvé, kdy politici nehledí na svou politickou barvu a chtějí se podílet na vyřešení největšího problému současného podnikání. Každá velká společnost i nejmenší živnostník si díky tomuto projektu bude moci snadno a rychle ověřit všechny povinnosti, které se týkají právě jeho odvětví a právě jeho profese,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý během tiskové konference, na níž Komora představila novinářům demo verzi Právního elektronického systému pro podnikatele (PES).

K poslaneckému návrhu zavádějícímu tento užitečný nástroj pro podnikatele i stát se přihlásili jak předsedové politických stran Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN), tak i předsedové poslaneckých klubů Zbyněk Stanjura (ODS), Roman Sklenák (ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM) a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.

PES umožní podnikatelům, aby si spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. Zároveň jim podle odhadů Hospodářské komory ušetří nejméně 43 miliard Kč ročně, které dnes musí vydat na zpracování právních analýz a právní poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad právních předpisů. PES bude navíc daňově uznatelným nákladem.

Státu PES umožní identifikovat a odstraňovat nadbytečné, nejednoznačné či nesmyslné paragrafy a povinnosti. Pomůže také kontrolním a dozorovým orgánům orientovat se v právních předpisech, co mají kontrolovat a jménem státu vymáhat.

Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, jejich nejednoznačný výklad a aplikace do praxe totiž způsobují nejen podnikatelům takové potíže, že dnes i při dobré vůli nevědí, jaké povinnosti vůči státu musí plnit. „Navíc praxe ukazuje, že zákony nezvládají jednoznačně vykládat už ani sami zákonodárci, soudy a státní dozorové orgány,“ doplňuje Zdeněk Zajíček, který za projektem stojí a který je mimo jiné také tvůrcem CzechPointů nebo datových schránek.

PES pro podnikatele získal podporu politiků už na loňském sněmu Hospodářské komory v Olomouci. „Vidím jako velkou šanci pro snížení byrokracie větší zapojení elektronických řešení. Státní správa na to není ještě stále dostatečně připravena. I tady vidím jako prioritu, abychom posunuli elektronizaci státní správy, a opět jsme připraveni spolupracovat se všemi iniciativami, které budou z IT sektoru přicházet,“ poznamenal tehdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Občanští demokraté prosazují podnikání bez zbytečného papírování a PES je konkrétní projekt, kterým tento záměr naplňujeme. Projekt léčí bolavé místo a nabízí zároveň řešení reálných problémů podnikatelského prostředí,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura důvod, proč občanští demokraté zavedení elektronického systému pro podnikatele podporují.

Projekt má zelenou i od předsedy hnutí ANO. „Pětadvacet let se mluví o tom, jak snížit podnikatelům nadměrnou administrativní zátěž, ale nic konkrétního jsem od politiků neviděl. Teď tady máme něco, co může podnikatelům skutečně pomoct řešit jejich povinnosti vůči státu. Nevidím proto důvod, proč bych mu měl bránit,“ uvedl předseda ANO Andrej Babiš.

„Vždycky jsme podporovali záměry, které mají ambici zjednodušit a zpřehlednit regulatorní rámec podnikání – ať už jde o jedno inkasní místo, jedno kontrolní místo nebo právě PES,“ přibližuje pozici své strany místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.

V první vlně do konce roku 2018 se do systému dostanou přílohy 13 zákonů. PES ale změní i to, jakým způsobem budou nové zákony přijímány. Přehled povinností, které nový zákon ukládá, bude muset být výslovně uveden v jeho příloze. Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti vyplývající z národní legislativy.

Hospodářská komora spustila informační web na www.pespropodnikatele.cz.

Zdroj: HK ČR

 

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 19 - 27 z 1084