Hlavní stránkaKontakty KHK OKOHK JeseníkOHK OlomoucOHK ProstějovOHK Šumperk
CZ flag
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info
Projekty a publikace

  bussinesspoint_rgb-149x81

  logo_obasnk 

  publikace_2014_titulka_4

 
       
 
nsk-logo
   
 
logo

 

Aktuality
Funkčnost Režimu Ukrajina kvůli nedostatečné podpoře státu ohrožena | Tisk |  E-mail
Pondělí, 16 leden 2017

TISKOVÁ ZPRÁVA

Zaměstnavatelé ztrácejí trpělivost. Na pracovní síly z Ukrajiny musí kvůli českým úřadům čekat už více než pět měsíců

Praha, 16. ledna 2017Vládní program na rekrutaci pracovních sil z Ukrajiny se stává nefunkční. Zaměstnavatelé musí kvůli nízkým kvótám a zahlcení českého konzulátu ve Lvově čekat už více než pět měsíců, než budou jimi vybraní zaměstnanci na Ukrajině vůbec pozváni na konzulát k pohovoru. Hospodářská komora varuje, že pokud vláda neschválí zvýšení kvót a urychlené personální posílení konzulátu ve Lvově, program se zhroutí. Dnes o tom bude Hospodářská komora jednat na zasedání tripartity.

 „Program je za současných podmínek nefunkční. Kvóty jsou nastaveny velice nízko a několikaměsíční čekání na příchod ukrajinských zaměstnanců do podniků je pro firmy nepřijatelné. Zaměstnavatelé kvůli českým úřadům ztrácejí trpělivost, protože vyvinuli hodně sil i prostředků pro nalezení vhodných uchazečů na Ukrajině, nyní ale nemohou organizovat svou výrobu a plnit zakázky,“ upozorňuje viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková s tím, že program Režim Ukrajina byl vládou schválen právě pro to, aby se předešlo zdlouhavým procedurám při udělování zaměstnaneckých karet. Program má také zmírnit hospodářské ztráty kvůli nedostatku zaměstnanců.

Služební zákon ale neumožňuje rychle přijmout další pracovníky konzulátu a tak zdlouhavý proces ze strany českých úřadů nyní způsobuje firmám další potíže. „Mezitím vybraní a domluvení zaměstnanci na ukrajinské straně ztrácejí zájem s potenciálním zaměstnavatelem spolupracovat a rozhodnou se pro jinou firmu nebo jinou zemi,“ upozorňuje Bartoňová Pálková.

Vláda původně schválila kvótu celkem 3800 žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně, přičemž třeba v polovině prosince byla již vyčerpána kvóta pro duben 2017. Tyto limity jsou ale podle Hospodářské komory nízké, firmám se podle nejnovějších dat úřadů práce nedaří obsadit více než 130 tisíc volných pozic.

Hospodářská komora od spuštění programu v srpnu loňského roku již vyřídila 350 žádostí firem o 2257 pracovních sil. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel, firmy ale postrádají také třeba švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Zaměstnavatelé musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile není volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž je možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.

 

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

 

 

 
Netrestejte úspěšné. S odlivem zisků z ČR bojujte zvyšováním atraktivity naší země | Tisk |  E-mail
Pátek, 13 leden 2017

TISKOVÁ ZPRÁVA

Hospodářská komora: Netrestejte úspěšné. S odlivem zisků z ČR bojujte zvyšováním atraktivity naší země

Praha, 13. ledna 2017Hospodářská komora ČR odmítá zavedení sektorové a progresivní podnikové daně, které navrhuje jako jedno z opatření proti odlivu zisků z ČR studie předkládaná na pondělní Plenární schůzi Rady hospodářské a sociální dohody ČR (tripartita). „S problémem odlivu zisků do zahraničí lze bojovat jen zaváděním motivačních nástrojů směrem k reinvesticím, nikoliv donucováním,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

 „Skutečně funkčním a v zahraničí osvědčeným nástrojem je jen podpora přesídlení firem do ČR,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. K tomu je ale podle něj nezbytné, aby stát zlepšil atraktivnost investičního prostředí v ČR, a to především plošným snížením celkové daňové a administrativní zátěže, zjednodušením právního prostředí, posílením právních jistot, zlepšením infrastruktury a celkovým zatraktivněním podnikatelského klimatu.

Sektorové a progresivní podnikové daně přitom navrhuje jako jedno z opatření na tripartitu předkládaná studie s názvem Analýzu odlivu zisků: Důsledky pro českou ekonomiku a návrhy opatření a související problematika. Podle Hospodářské komory materiál Úřadu vlády sice dobře diagnostikuje jednu z největších aktuálních bolestí české ekonomiky, navrhované léčebné postupy ale nebudou funkční ani v krátkodobém a ani dlouhodobém horizontu.

„Uvažujme také o zavedení nových nástrojů, které by nahradily stávající, v řadě ohledů překonané investiční pobídky a vedly k přílivu kapitálu do tuzemska v podobě investičních fondů a správy aktiv po vzoru například Lucemburska či Irska. Souběžně by totiž mohly i zmírnit odliv vlastního tuzemského kapitálu do ciziny,“ načrtl Dlouhý.

Pokud se centrem zájmů původně zahraničních investorů stane Česká republika, tj. majitelé, anebo i celé firmy přesídlí do ČR, existuje šance, že větší část zisků bude reinvestována nebo utracena v samotné ČR. „Přispěje to ke zvýšení HDP, růstu tuzemských mezd a větší zaměstnanosti, což se zprostředkovaně projeví mimo jiné v dalším zvýšení příjmů veřejných rozpočtů z daní a pojistného,“ potvrzuje poradce prezidenta Hospodářské komory Ladislav Minčič, podle něhož dosavadní investiční pobídky nemohou již být efektivní a jsou navíc snadno politicky zneužitelné. „V poslední době se hovoří – a diskutuje o tom i vláda – o zatraktivnění trvalého pobytu v ČR pro významné investory,“ připomíná Minčič.

Jedním z doporučení analýzy je i zvyšování mzdové úrovně v ČR. Dle Hospodářské komory ČR zcela jistě existuje souvislost mezi mzdovou konvergencí a částkami přesouvanými z ČR do jiných zemí EU, nicméně současné autonomně prosazované snahy o zvyšování mezd nemohou být nástrojem, ale cílem politiky zmírňující odliv zisků.

„Transferované zisky vytvářejí polštář, který je možné v přijímajících státech použít na navyšování mezd, a ztěžují tak příjmovou konvergenci. Má-li proto v ČR docházet ke zvyšování mzdové úrovně, musí být založeno vedle růstu produktivity práce i na stimulačních opatřeních snižujících samu atraktivitu odlivu zisku do zahraničí,“ uzavírá Vladimír Dlouhý.

 

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

 

 

 
Rakouská firma v Rumunsku hledá dodavatele lahví na brandy | Tisk |  E-mail
Pondělí, 09 leden 2017

Rakouská firma LACERTA chce začít produkci brandy nejvyšší kvality zhruba sedmdesát kilometrů severně od rumunské metropole Bukurešti. Protože pro svůj nápoj hledá dodavatele estetických a funkčně kvalitních (tenká stěna) lahví, kontaktovala české velvyslanectví s prosbou o pomoc.  Poptávaný sortiment by představovaly lahve o velikosti 0,5 - 0,7 litru, ale i lahve menší.


KONTAKT NA FIRMU:  


Buzau Country, Romania
mobil (+4) 0722 315 400
email: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
www.lacertawinery.ro
434 Fintesti, RO-127392

 

 
Režim Ukrajina | Tisk |  E-mail
Úterý, 03 leden 2017

Vážení žadatelé o zařazení do Režimu Ukrajina,

tímto si Vás dovolujeme upozornit na délku doby, která uplyne od zařazení Vaší žádosti do Režimu Ukrajina do okamžiku stanovení termínu podání žádosti o zaměstnaneckou kartu na Generálním konzulátě ve Lvově, respektive termínu, kdy budou pozváni Vámi navrhovaní pracovníci z Ukrajiny k pohovoru na Generální konzulát ve Lvově. Tato doba činí k 1. 1. 2017 více než 5 měsíců.

Hospodářská komora České republiky dlouhodobě požaduje od představitelů vlády České republiky zásadní řešení této situace a usiluje o personální posílení Generálního konzulátu ve Lvově a příslušných útvarů Ministerstva vnitra a tím zrychlení procesu při vyřizování žádostí o zaměstnaneckou kartu.

O výsledcích jednání s příslušnými ministerstvy ve výše uvedené záležitosti budete informováni na našem webu či webu HK ČR.

Děkujeme Vám za pochopení.

Více zde: 

http://www.komora.cz/pro-podnikani/zamestnanci-ukrajina/zarazeni-do-rezimu-ukrajina-3.aspx

 
Olomouc FASHION DAY 15.12.2016 - videozáznam ke stažení | Tisk |  E-mail
Pondělí, 02 leden 2017

Pokud by jste si chtěli připomenout nebo poprvé shlédnout letošní módní přehlídku, je možné si stáhnout celý záznam módní přehlídky z 15.12.2016.


Jedná se o dva soubory – 1. a 2. část:
https://ulozto.cz/!jzjzWIFWXGXi/mystream-5-mp4
https://ulozto.cz/!4SwrzIaXbO6M/mystream-6-mp4

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 37 - 45 z 1063