Hlavní stránkaKontakty KHK OKOHK JeseníkOHK ProstějovOHK Šumperk
CZ flag
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info
Aktuality
Zaměstnavatelé požádali HK ČR už o 6404 pracovníků z Ukrajiny. Ta uvažuje i o dalších zemích | Tisk |  E-mail
Pátek, 28 červenec 2017

Rok od spuštění vládního pilotního projektu na rekrutování pracovních sil z Ukrajiny Hospodářská komora vyřídila 1023 žádostí firem o 6404 uchazečů o zaměstnání z Ukrajiny. Podle jejího odhadu ve výrobě v ČR už pracuje třetina z nich. Firmy se ale marně snaží obsadit přes 180 tisíc pracovních míst, Hospodářská komora proto navrhuje rozšíření pilotního projektu o další země, jako je kupříkladu Srbsko.

„Firmy čelí nečekanému problému, který ale bude negativně doléhat na celé tuzemské hospodářství. Mají zakázky, ale nemají zaměstnance, kteří by na nich pracovali. Kvalifikace lidí na úřadech práce neodpovídá požadavkům trhu nebo se práci vyhýbají. Firmy proto volí krizové řešení zaměstnávání kvalifikovaných cizinců s alespoň výučním listem, i přestože zaměstnavatelům takový krok přináší nemalé dodatečné náklady – na vyhledání vhodných uchazečů na Ukrajině, jejich dopravu, ubytování, zaškolení, překlady předpisů a pracovních postupů,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Největší poptávka firem je po řemeslnících, jako jsou truhláři, tesaři, omítkáři, štukatéři, podlaháři, kamnáři, kameníci nebo malíři. Firmy postrádají ale i pekaře, cukráře, kuchaře, řezníky, švadleny, ošetřovatele skotu, přetrvává vysoká poptávka po řidičích a kvalifikovaných dělnících elektrických a energetických zařízení a skladnících.

Podle Komory pilotní projekt sice není řešením strukturálního problému trhu práce, krátkodobě se ale osvědčuje, a proto navrhuje rozšířit režim o další země s kulturně a jazykově blízkými uchazeči o zaměstnání. Příkladem může být Srbsko, které se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností stejně jako jiné země jižní Evropy, třeba Španělsko nebo Řecko.

„Donedávna v Srbsku zdařile fungoval automobilový průmysl, který po sobě zanechal 30 tisíc kvalifikovaných zaměstnanců. Kvalifikaci řady z nich by mohly využít české podniky,“ míní člen dozorčí rady Hospodářské komory Miroslav Mühlböck. Hospodářská komora už sonduje možnosti na jednotlivých ministerstvech.

Žádosti firem o vstup do Režimu Ukrajina administruje i Krajská hospodářská komora ČR. Více o podmínkách pro vstup do projektu můžete nalézt na našem webu či na stránkách Hospodářské komory ČR.

Zdroj: Hospodářská komora ČR
 
Čínská autonomní oblast Vnitřní Mongolsko zve na dotovanou Mezinárodní výstavu zboží | Tisk |  E-mail
Středa, 26 červenec 2017

Ve dnech od 25. do 30. září 2017 se v hlavním městě čínské provincie Vnitřní Mongolsko Hohhotu uskuteční Mezinárodní výstava zboží, na kterou jsou zváni vystavovatelé z východní a střední Evropy, Číny, Ruska, Mongolska a dalších zemí.

Téměř třímilionové tzv. Modré město účastníkům výstavy nezpoplatňuje pronájem výstavního stánku ani jeho zařízení. Navíc je možno požádat o příspěvek až do výše 320 jüanů (přes 1000 korun) za ubytování na den a 100 jüanů na stravu za den (330 korun).

Přihlášku je nutné zaslat do 9. srpna 2017 do 12:00.

Zdroj: Obchodní unie pro střední a východní Evropu 

 
Prezentujte svou firmu zdarma v publikaci Významné firmy Olomouckého kraje | Tisk |  E-mail
Pondělí, 24 červenec 2017

Dovolujeme si Vám nabídnout možnost bezplatné prezentace v publikaci "Významné firmy Olomouckého kraje", kterou zpracovává Krajská hospodářská komora Ol. kraje ve spolupráci s Okresními komorami Ol. kraje za podpory OK.

Publikace bude využívána především při setkávání s velvyslanci, diplomaty, při zahraničních misích, na veletrzích a dalších akcích. Cílem je propagovat podnikání v Ol. kraji a vytvořit souhrnný materiál pro absolventy škol a podnikatele. Poslední tištěná verze byla vydána v roce 2014 a její elektronickou verzi v česko/anglickém jazyce naleznete zde. Zpracování a tisk publikace, v níž bude umístěna prezentace vaší firmy, je plánované do konce října tohoto roku. Publikace poté budou prezentovány zástupci Olomouckého kraje na několika veletrzích.

V případě Vašeho zájmu prosíme o zaslání vyplněného formuláře nejpozději do 25. 7. 2017 na adresu Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Fotografii dokumentující Vaši organizaci (min. 300 dpi) zašlete přílohou spolu s formulářem, přiložit můžete taktéž logo společnosti.

 
Konference UP Business Camp oslaví páté výročí, registrace spuštěna | Tisk |  E-mail
Středa, 19 červenec 2017

Konference UP Business Camp je, jak napovídá samotný název, organizovaná Univerzitou Palackého a tradičně ukazuje cestu k úspěšnému podnikání. Největší konference svého druhu v Olomouci proběhne 11. listopadu na právnické fakultě a přiblíží studentům, začínajícím podnikatelům a inovativním firmám startupovou scénu, marketing nebo příběhy úspěšných firem.

Konference nabídne bloky věnované problémům začínajících firem i zkušenostem tvůrců prosperujících projektů s celorepublikovým přesahem. Pro účastníky, kteří se svými produkty chtějí expandovat do zahraničí, bude připravena část s názvem Cesta za hranice. Zájemci se dovědí, jak správně nasměrovat své podnikání a získají informace o rozdílech mezi českým a zahraničním startupovým prostředím.

Součástí programu bude i představení vítězů letošní Podnikavé hlavy. „Pokud se říká, že začátky jsou vždy nejtěžší, tak v podnikání to platí dvojnásob. Ačkoli je toto přísloví velice pravdivé, není důvod ztrácet naději. Univerzita Palackého každoročně organizuje soutěž Podnikavá hlava, která má za cíl podpořit mladé podnikatele v rozjezdu své firmy. Na letošní konferenci dáme vybraným vítězům soutěže prostor představit publiku nápady, se kterými zaujaly soutěžní porotu,“ doplnil manažer konference Michal Kukučka.

Předprodej vstupenek a registrace na konferenci probíhají na webu konference.  

Zdroj: Žurnál UPOL

 
Nová sociální dávka pro zaměstnance zatíží zaměstnavatele i státní rozpočet | Tisk |  E-mail
Pondělí, 17 červenec 2017

Poslanci v pátek schválili vládní návrh na zavedení nové sociální dávky – dlouhodobého ošetřovného, která může ochromit výrobu v některých provozech. Hospodářská komora upozorňuje, že zatíží zaměstnavatele i daňové poplatníky. Má zároveň obavy z jejího zneužívání. V kombinaci s ostatními dávkami může být výhodnou alternativou k práci. Zaměstnanci ji sice budou moct čerpat až tři měsíce, avšak opakovaně, pravděpodobné je tedy její řetězení. 

„Je jasné, že je potřeba řešit tíživou situaci zaměstnanců, kteří mají nemocného rodinného příslušníka. Ale to by měla přinést reforma sociální politiky, nelze odpovědnost státu přenášet na zaměstnavatele. Jedná se o problematiku spadající do oblasti sociální politiky nikoli pracovněprávních předpisů, kdy terénní pečovatele mají nahradit zaměstnanci-rodinní příslušníci. Navíc si nemyslím, že péčí dokážou nahradit vyškolený jak zdravotnický, tak psychologický personál,“ podotýká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora ČR nesouhlasí se zaváděním nových sociálních dávek v dnes již tak nepřehledném a administrativně komplikovaném systému české státní sociální podpory, navíc v kontextu, kdy stát zavádí i další pro zaměstnavatele zatěžující změny nemocenského pojištění, např. otcovskou poporodní péči či zvýšení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti.

„V současné době, kdy zaměstnavatelé čelí každoročnímu razantnímu navyšování minimální mzdy, hrozbě zrušení tzv. karenční doby a zavedení povinných „sick days“ či probíhající novelizaci zákoníku práce, je toto opatření pro ně další novou zátěží v řadě,“ dodává Dlouhý. Nová dávka nejenže zvýší podnikatelům administrativní zátěž (formuláře, úprava účetních systémů, výdaje na kontroly atd.), ale především může ochromit celý provoz.

Hospodářská komora ČR má totiž obavy ze zneužívání dávky. V případě skutečně dlouhodobých zdravotně komplikovaných případů je pravděpodobné, že zaměstnanec bude dávku čerpat opakovaně, a to i v rámci jednoho roku, přičemž zaměstnanci mohou snadno hřešit na zvýšenou ochranu, kterou novinka nabízí. Krom dávky dlouhodobého ošetřovného navíc zaměstnanci mohou pobírat od nemocných osob peníze v podobě příspěvků na péči, což by navíc v kombinaci s nárokem na ostatní dávky mohlo být pro pobíratele velmi výhodnou alternativou k práci.

Daňové poplatníky navíc nová sociální dávka má podle vyčíslení MPSV vyjít na více než 2 mld. Kč, zároveň ale připouští, že nedokáže dobře odhadnout počet lidí, kteří budou dávku čerpat. Opatření si také vyžádá 65 nových úřednických pozic.

Zdroj: Hospodářská komora České republiky

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 37 - 45 z 1116