Hlavní stránkaKontakty KHK OKOHK JeseníkOHK OlomoucOHK ProstějovOHK Šumperk
CZ flag
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info
Projekty a publikace

  bussinesspoint_rgb-149x81

  logo_obasnk 

  publikace_2014_titulka_4

 
       
 
nsk-logo
   
 
logo

 

Aktuality
Dlouhý: Další zvýšení minimální mzdy může poškodit některé zaměstnavatele | Tisk |  E-mail
Středa, 05 říjen 2016

Minimální mzda, zákoník práce a další instrumenty k „ochraně“ zaměstnanců jsou v ČR bohužel politicky zneužívány. Proces navyšování mezd se navíc neopírá o relevantní data a neobsahuje věrohodné analýzy budoucích dopadů na zaměstnanost. Vnější zásahy v této oblasti jsou pro české hospodářství přímo škodlivé. Podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou ČR jsou proto přesvědčeni, že se minimální mzda musí odpolitizovat. 

Je nezbytné upozornit na to, že plošné zvýšení minimální mzdy nedělá rozdíly mezi specifiky jednotlivých odvětví ekonomiky ani mezi zaměstnavateli. Zatímco některých firem se takové zvýšení vůbec nedotkne, protože osoby s minimálními příjmy vůbec nezaměstnávají, není neobvyklé, že se u jiného zaměstnavatele soustřeďuje více zaměstnanců s minimální mzdou. V důsledku regulace tak může dojít k podvázání možnosti firem nabírat nové zaměstnance, a v horším případě i k jejich propouštění, jejich nahrazení stroji či vyhnání z legálního sektoru – tzn. zaměstnanci pak namísto toho, aby byli v řádném pracovním poměru, fungují načerno. Tyto dopady budou nerovnoměrné, dopad na některé sektory či regiony, respektive konkrétní firmy může být velmi významný.

Zvyšování minimální mzdy znamená nejen zvyšování mzdových nákladů firem, ale i zvýšenou administrativu. Problematický je ale i institut zaručené mzdy, který je pro mnohé podnikatele palčivější než minimální mzda, protože se dotýká výrazně větší skupiny zaměstnanců.

Hospodářská komora ČR dlouhodobě požadovala změnit od roku 2017 způsob určování minimální mzdy, tedy stanovit objektivní kritéria ve vztahu k reálnému výkonu národní ekonomiky s ohledem na budoucí vývoj. Letos v únoru jsem proto také vyzval předsedu vlády Bohuslava Sobotku dopisem, aby urychleně vytvořil expertní komisi, která by vypracovala návrh systémového přístupu k úpravám minimální mzdy. Tato iniciativa se ale nesetkala s pochopením premiéra.

Je potřeba také zdůraznit, že samy firmy nejlépe vědí, kdy mohou a kdy nemohou svým zaměstnancům přidat na mzdách. K nárůstu nominálních i reálných mezd dochází i bez dalších regulatorních zásahů a dochází k němu v letošním roce a podle prognózy Hospodářské komory ČR budou zaměstnavatelé mzdy zvyšovat nadále, v roce 2017 o 4,8 až 5 procent.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

  Zdroj: HK ČR

 
CRIF - možné partnerství na konferenci Jak bezpečně podnikat v nebezpečné době | Tisk |  E-mail
Středa, 05 říjen 2016

Dovolujeme si Vám nabídnout pozvání  na konferenci Jak bezpečně podnikat v nebezpečné době.

Tato konference je zaměřena na aktuálně důležité téma prověřování obchodních partnerů, napojení obchodních a kreditních dat do vašich firemních informačních systémů a řešení zajištění pohledávek.

Zajímavá bude jistě rovněž diskuse s předními investigativními novináři.

Účastníci konference mohou získat zdarma aktuální vydání Magazínu Reportér. Stačí vyplnit formulář (odkaz na formulář je v pozvánce) a nejbližší vydání Reportéra Vám dorazí až do schránky.

Účast na konferenci je bezplatná, další informace o konferenci najdete v pozvánce. 

 

Pozvánka ke stažení zde. 

 
Hospodářská komora ČR ocenila téměř dvě stě nejlepších absolventů gastronomických oborů | Tisk |  E-mail
Pátek, 30 září 2016

Nejlepší absolventi gastronomických oborů a oborů služeb, kteří splnili přísná kritéria během celého studia i praxe, dnes získali ocenění Hospodářské komory České republiky z rukou jejího viceprezidenta Zdeňka Somra. Osvědčení, které bylo předáváno na veletrhu For Gastro v pražských Letňanech, obdrželo 190 absolventů. Slavnostního okamžiku se v areálu PVA Expo Praha zúčastnili kromě čelních představitelů HK ČR také náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Simonea Zikmundová, náměstek ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Fidrmuc či zastupitel hl. města Prahy Patrik Nacher.

Studenti splnili náročné podmínky nejenom v teoretické části studia, ale především v praktické části, kterou právě zaměstnavatelé považují za klíčovou pro uplatnění na trhu práce,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Cílem ocenění je motivovat studenty k lepším výsledkům, jak v teorii, tak v praxi. Osvědčení zároveň slouží jako konkurenční výhoda na trhu práce a tedy v případě čerstvých absolventů při hledání prvního zaměstnání. Hospodářská komora ČR tak dlouhodobě usiluje o zvýšení zájmu o studium středních odborných škol a podporu českých podnikatelů a cechů.

„Za více než dvě dekády, kdy osvědčení končícím studentům předáváme, jsme ocenili už téměř šest tisíc úspěšných absolventů, z nichž se v průběhu let stali kvalitní zaměstnanci, ale i podnikatelé či dokonce zaměstnavatelé,“ dodal viceprezident HK ČR Zdeněk Somr, který uznání absolventům předal.

Další více než stovka studentů, tentokrát z technických studijních oborů, bude oceněna v úterý 4. října v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Letos se jedná již o 21. ročník slavnostního oceňování nejúspěšnějších absolventů odborných škol.

 

Zdroj: HK ČR

 
Elektronický zpravodaj H2020 | Tisk |  E-mail
Úterý, 27 září 2016

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám nové číslo elektronického Zpravodaje H2020, ve kterém najdete informace o chystaných informačních dnech, které pořádáme v souvislosti s podzimní vlnou výzev. Koná se také řada partnerských setkání, která mají napomoci tvorbě konsorcií do otevřených výzev. V rubrice ze statistik tentokrát najdete zajímavou analýzu, s jakými zeměmi spolupracují české týmy v projektech H2020. Rádi bychom Vás také pozvali na pravidelnou konferenci České dny pro evropský výzkum.

Přejeme Vám užitečné a inspirativní čtení!

Zdroj: Tým NICER

(Národní kontaktní skupina pro H2020)

 

Zpravodaj ke stažení zde

 
Business den Ruské federace na MSV v Brně | Tisk |  E-mail
Pátek, 23 září 2016

Tradiční Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se blíží a spolu s ním se blíží tradiční součásti jeho doprovodného programu, kterými jsou akce Komory SNS.

Také v letošním roce jsme pro Vás připravili Business den Ruské federace, který se bude konat v Rotundě brněnského výstaviště 4. října 2016 od 09.30 hodin.

 Na Business dni Ruské federace přivítáme, vedle tradičních hostů, jimiž jsou ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a velvyslanec RF Alexandr Zmejevskij,  také náměstka ministra průmyslu a obchodu Ruské federace panaGeorgie Kalamanova. Reprezentovat ruské regiony budou Ilgar Mingaleev, náměstek ministra průmyslu a obchodu Tatarstánu, Uljanovskou oblast představíSergej Vasin, GŘ Korporace rozvoje oblasti, z Jekatěrinburgu přijete Andrej Besedin, prezident Uralské obchodně průmyslové komory. S informací pro české firmy vystoupí Vadim Titov, viceprezident ROSATOMu pro střední Evropu a další. Přislíbenu máme účast gubernátora Uljanovské oblasti Sergeje Morozova a dalších.

Za českou stranu zde budou významní hosté - náměstek ministra zahraničních věcí Miloslav Stašek, hejtman Jihomoravského kraji Michal Hašek, generální ředitel ČEB a.s. Karel Bureš, generální ředitel  EGAP a.s. Jan Procházka a řada dalších odborníků s nabídkou informací pro české exportéry do Ruské federace.

Prosím držte se indikací na přihlášce a co nejdříve se zaregistrujte.

 

Business den Ruské federace na MSV v Brně - Přihláška

Těšíme se na další úspěšnou společnou akci!!!!

 Komora pro hospodářské styky se SNS, s.o.k.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 55 - 63 z 1063