Hlavní stránkaKontakty KHK OKOHK JeseníkOHK ProstějovOHK Šumperk
CZ flag
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info
Aktuality
PES míří do poslanecké sněmovny | Tisk |  E-mail
Čtvrtek, 20 duben 2017

Počínaje rokem 2018 začnou mít podnikatelé ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Napříč politickým spektrem získala Hospodářská komora podporu pro zavedení elektronického nástroje umožňujícího firmám a živnostníkům spravovat plnění jejich povinností přes internet. Novinka, za níž stojí tvůrce CzechPointů, jde na jednání Poslanecké sněmovny. Systém může podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.

 „Je to snad poprvé, kdy politici nehledí na svou politickou barvu a chtějí se podílet na vyřešení největšího problému současného podnikání. Každá velká společnost i nejmenší živnostník si díky tomuto projektu bude moci snadno a rychle ověřit všechny povinnosti, které se týkají právě jeho odvětví a právě jeho profese,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý během tiskové konference, na níž Komora představila novinářům demo verzi Právního elektronického systému pro podnikatele (PES).

K poslaneckému návrhu zavádějícímu tento užitečný nástroj pro podnikatele i stát se přihlásili jak předsedové politických stran Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN), tak i předsedové poslaneckých klubů Zbyněk Stanjura (ODS), Roman Sklenák (ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM) a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.

PES umožní podnikatelům, aby si spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. Zároveň jim podle odhadů Hospodářské komory ušetří nejméně 43 miliard Kč ročně, které dnes musí vydat na zpracování právních analýz a právní poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad právních předpisů. PES bude navíc daňově uznatelným nákladem.

Státu PES umožní identifikovat a odstraňovat nadbytečné, nejednoznačné či nesmyslné paragrafy a povinnosti. Pomůže také kontrolním a dozorovým orgánům orientovat se v právních předpisech, co mají kontrolovat a jménem státu vymáhat.

Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, jejich nejednoznačný výklad a aplikace do praxe totiž způsobují nejen podnikatelům takové potíže, že dnes i při dobré vůli nevědí, jaké povinnosti vůči státu musí plnit. „Navíc praxe ukazuje, že zákony nezvládají jednoznačně vykládat už ani sami zákonodárci, soudy a státní dozorové orgány,“ doplňuje Zdeněk Zajíček, který za projektem stojí a který je mimo jiné také tvůrcem CzechPointů nebo datových schránek.

PES pro podnikatele získal podporu politiků už na loňském sněmu Hospodářské komory v Olomouci. „Vidím jako velkou šanci pro snížení byrokracie větší zapojení elektronických řešení. Státní správa na to není ještě stále dostatečně připravena. I tady vidím jako prioritu, abychom posunuli elektronizaci státní správy, a opět jsme připraveni spolupracovat se všemi iniciativami, které budou z IT sektoru přicházet,“ poznamenal tehdy premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Občanští demokraté prosazují podnikání bez zbytečného papírování a PES je konkrétní projekt, kterým tento záměr naplňujeme. Projekt léčí bolavé místo a nabízí zároveň řešení reálných problémů podnikatelského prostředí,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura důvod, proč občanští demokraté zavedení elektronického systému pro podnikatele podporují.

Projekt má zelenou i od předsedy hnutí ANO. „Pětadvacet let se mluví o tom, jak snížit podnikatelům nadměrnou administrativní zátěž, ale nic konkrétního jsem od politiků neviděl. Teď tady máme něco, co může podnikatelům skutečně pomoct řešit jejich povinnosti vůči státu. Nevidím proto důvod, proč bych mu měl bránit,“ uvedl předseda ANO Andrej Babiš.

„Vždycky jsme podporovali záměry, které mají ambici zjednodušit a zpřehlednit regulatorní rámec podnikání – ať už jde o jedno inkasní místo, jedno kontrolní místo nebo právě PES,“ přibližuje pozici své strany místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.

V první vlně do konce roku 2018 se do systému dostanou přílohy 13 zákonů. PES ale změní i to, jakým způsobem budou nové zákony přijímány. Přehled povinností, které nový zákon ukládá, bude muset být výslovně uveden v jeho příloze. Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti vyplývající z národní legislativy.

Hospodářská komora spustila informační web na www.pespropodnikatele.cz.

Zdroj: HK ČR

 

 

 
Tuzemský cestovní ruch potřebuje liberální a férové podmínky pro podnikání | Tisk |  E-mail
Středa, 19 duben 2017

Podnikatelé by uvítali vznik nového zákona o podpoře cestovního ruchu, který by jim zjednodušil a zpřehlednil orientaci v jejich oboru. Vyplývá to z ankety mezi firmami působícími v oblasti cestovního ruchu, které dnes na předvolební diskusi „Politika & Podnikání | Volby 2017“ představila Hospodářská komora České republiky. Aktuální výzvou jsou i nové technologie a s nimi spojený fenomén tzv. sdílené ekonomiky. Na půdě Hospodářské komory ČR o problematice diskutovala i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr kultury Daniel Herman a zástupci dalších parlamentních stran.

Cestovní ruch prožívá dobré časy a rozhodně není v krizi. Dnes se na tom na půdě Hospodářské komory ČR shodli podnikatelé i politici. Přísnější zákonná regulace podle nich není nutná, stát by měl ale důsledně vymáhat existující pravidla. Třeba v souvislosti s tzv. sdílenou ekonomikou. „Jsou však oblasti, související například s poskytováním ubytování nebo průvodcovských služeb, na něž sama stávající pravidla příliš nepamatují,“ doplnil ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Ladislav Minčič.

I přes rekordní počet zahraničních turistů v loňském roce podnikatelé pociťují rezervy v růstu tržeb. Například v důsledku hospodářského i mezinárodně-politického vývoje ubývá ruských turistů. Velký potenciál podnikatelé vidí v turistech z východní Evropy a Asie. Tomu by mohla přispět vízová politika státu, ale i úsilí jednotlivých podnikatelů, pokud jde například o jazykové požadavky kladené na zaměstnance v branži cestovního ruchu. Nejžádanějšími jazyky jsou v současnosti kromě angličtiny němčina a ruština. 

Oslovení podnikatelé by také uvítali vznik zákona o podpoře cestovního ruchu. Jeho rychlá příprava a schválení by podle oslovených podnikatelů mohlo výrazně zpřehlednit podnikatelské prostředí v oblasti cestovního ruchu. Podnikatelé s politiky diskutovali i o dalších opatřeních, která souvisejí s oblastí cestovního ruchu, jako je snížení hranice pro vratky DPH turistům, větší podpora regionálních letišť (a infrastruktury obecně), zlepšení propagace České republiky v zahraničí, dobrý stav památek i životního prostředí, ale také o otázkách bezpečnosti.

Zdroj: HK ČR 

Celý článek...
 
Argentina a Brazílie - sxportní příležitosti pro české firmy | Tisk |  E-mail
Čtvrtek, 06 duben 2017

Dovolujeme si Vás pozvat jménem Ministerstva zahraničních věcí České republiky na Seminář "Argentina a Brazílie - exportní příležitosti pro české firmy", který se bude konat ve Zlíně dne 24.4.2017. 

Více informací naleznete v odkazech viz níže:

program: http://www.khkok.cz/index.php?option=com_remository&Itemid=4&func=startdown&id=821

pozvánka: http://www.khkok.cz/index.php?option=com_remository&Itemid=4&func=fileinfo&id=822

V případě Vašeho zájmu se můžete zaregistrovat přes kliknutí na poslední řádek v pozvánce a po vyplnění nezbytných údajů, je registrace provedena v systému.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR 

 
Šternberk je Městem pro byznys Olomouckého kraje | Tisk |  E-mail
Čtvrtek, 06 duben 2017

Olomoucký kraj je známý především jako region kvalitního vzdělání, kultury a zdravotní a sociální péče. Nejsou to však jen tyto oblasti. Velmi progresivní vývoj a rozvoj probíhá také v oblasti podnikatelského prostředí a města se snaží jít byznysu stále více naproti a nastavit pro své podnikatele ty nejlepší možné podmínky. Tento fakt potvrzuje také výzkum Město pro byznys, který jako podnikatelsky nejpřívětivější město Olomouckého kraje vyhodnotil Šternberk.

 

 

Celý článek...
 
Podnikatelé pošlou poslancům „semafor“ pozměňovacích návrhů k novele stavebního zákona | Tisk |  E-mail
Středa, 05 duben 2017

Na dvě stě pozměňovacích návrhů může změnit podobu jednoho z nejdůležitějších zákonů ČR. Poslanci začnou schvalovat konečné znění novely stavebního zákona, která ovlivní dalších 44 právních předpisů v zemi. Hospodářská komora upozorňuje, že Česká republika je stavebně jedna z nejpomalejších zemí v Evropě kvůli dlouhotrvajícím povolovacím řízením. Novela ale u velkých staveb pro průmysl a staveb dopravní infrastruktury nijak nepokročila. Přesto Hospodářská komora doporučuje novelu urychleně schválit a začít pracovat ne na novele, ale novém stavebním zákoně.

„Velkým nedostatkem novely je, že významněji nezavádí prvky vedoucí k principu jeden úřad – jedno řízení – jedno rozhodnutí – jedna žaloba. Stavební zákon tak nepřináší očekávané zjednodušení a zrychlení povolovacích řízení u většiny staveb, ale možná pomůže jen malým stavebníkům, kdy zavedené koordinované řízení může být pro některé menší projekty výhodou,“ poznamenala viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

Hospodářská komora totiž prosazovala méně razítek, méně běhání po úřadech, tedy zavedení jednotného povolovacího řízení. To by sloučilo všechna potřebná řízení (jako je např. EIA, územní řízení, stavební řízení, řízení o integrovaném povolení, řízení dle zákona o ochraně přírody a krajiny a další) a výsledkem by bylo jedno povolení k realizaci stavby stavebním úřadem. Stejný koncept se osvědčil např. v Německu nebo Rakousku.

Hospodářská komora provedla právní rozbor všech pozměňovacích návrhů, o kterých budou poslanci rozhodovat. „Semafor“ podnikatelů k pozměňovacím návrhům obdrží od Hospodářské komory všichni poslanci. „Jsme přesvědčeni, že by poslanci měli dát zelenou pozměňovacím návrhům Hospodářské komory označeným jako A.5, A.16, A.23 a A.50, protože novelu vylepšují nebo zpřesňují,“ uvedla ze Sekce územního a regionálního rozvoje při Hospodářské komoře ČR Hana Landová.

„Prvním pozměňovacím návrhem chceme ochránit práva stavebníka nabytá v dobré víře a zabránit tomu, aby, když je již vydané a pravomocné stavební povolení, nemohl např. památkový úřad řízení znovu otevřít a stavební povolení v podstatě zrušit,“ vysvětluje Landová a dodává: „Druhým pozměňovacím návrhem se snažíme vyjasnit pravidla jak postupovat při posuzování a kategorizaci území z hlediska jejich využití pro zastavění. Třetí pozměňovací návrh odstraňuje výkladové nejasnosti a narovnává práva vlastníků tak, aby jejich vlastnické právo nebylo narušeno ze strany orgánů veřejné moci,“ doplnila Landová.

Zvláště významným nedostatkem novely je podle Hospodářské komory to, že do koordinovaného řízení, a to i přes požadavky Hospodářské komory a dalších organizací, nejsou zahrnutá vodní díla, tj. vodohospodářská stavby. Čtvrtý uvedený pozměňovací návrh proto zjednoduší řízení, stavby či několik staveb budou povoleny jako jeden celek.

Podle Hospodářské komory novela není dostatečně ambiciózní a neřeší všechny problémy, na které podnikatelé dnes a denně poukazují. „Přesto navrhujeme novelu konečně schválit. Nicméně stavební legislativu je třeba nastavit znovu, od začátku, s tím, že budou redukovány úrovně nejen povolování, ale rovněž úrovně územního plánování. Zásadní redukcí musí projít celý systém dotčených orgánů státní správy, kdy nelze rozumně chtít po stavebníkovi, aby si zajišťoval závazná stanoviska téměř od čtyř desítek různých orgánů státní správy, které mají dílčí kompetence k jejich vydávání,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl.

Podle Hospodářské komory bude potřeba rovněž zjednodušit postupy pro řešení rozporů, posílit ochranu investorů proti neoprávněným požadavkům státní správy, nebo před jejich nečinností. Celý povolovací systém musí být transformován tak, aby byl založen na odbornosti a věcnosti, nikoliv na řešení procesních a formálních otázek.

I přes skutečnost, že novela nesplnila očekávání podnikatelů, Hospodářská komora oceňuje konstruktivní spolupráci s předkladatelem. „Tým odborníků z Ministerstva pro místní rozvoj v průběhu celého legislativního procesu spolupracoval s našimi zástupci a řadu problematických ustanovení se podařilo upravit již ve vládní předloze a následně v Poslanecké sněmovně formou pozměňovacích návrhů,“ uzavírá viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

S novelou stavebního zákona úzce souvisí paralelně běžící novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí EIA, která některými pozměňovacími návrhy jde proti stavebníkům. Výbor pro životní prostředí totiž posílá do druhého čtení návrh na zásadní omezení bytové výstavby. Navrhuje prolomení dohody, kterou uzavřelo ministerstvo pro životní prostředí se zástupci podnikatelů ve stavebnictví. Konkrétně se jedná o zpřísnění limitů pro posuzování dopadů na životní prostředí u staveb městské a občanské vybavenosti. U projektů, které počítají s výstavbou parkovišť v kapacitě do 500 míst, neměla být prováděna EIA. Nově se tento limit navrhuje snížit na 300 parkovacích míst. V praxi to bude znamenat například ohrožení výstavby již naplánovaných pražských P+R parkovišť.

Zdroj: HK ČR 

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 55 - 63 z 1116