Hlavní stránkaKontakty KHK OKOHK JeseníkOHK ProstějovOHK Šumperk
CZ flag
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info
Aktuality
HK ČR: Nové dávky a sociální výhody jsou rizikem pro státní rozpočet, hrozí zvyšování daní | Tisk |  E-mail
Úterý, 21 únor 2017

Na program schůze 21. února zařadila vláda další z řady materiálů z dílny MPSV, které se dotýkají oblasti pracovního práva a sociální politiky. Jedná se o analýzu variant navýšení dávek nemocenského při dlouhodobé dočasné pracovní neschopnosti. Hospodářská komora upozorňuje, že návrhy na zavádění nových dávek a různých sociálních a zaměstnaneckých výhod mohou vést k tlaku na zvyšování daní a pojistných odvodů. Návrhy MPSV jsou navíc předkládány veřejnosti a vládě nekoncepčně.

„Ačkoliv Hospodářská komora ČR nezpochybňuje samotný záměr konstruktivně řešit sociální situaci dlouhodobě práce neschopných zaměstnanců, důrazně upozorňuje, že navýšení výplaty dávek nemocenského povede k nárůstu mandatorních výdajů státního rozpočtu, a tedy buď posílí sklon veřejných financí ke schodkovitosti, anebo tlak na zvyšování daní a pojistných odvodů,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Ten zároveň připomíná i celkovou nesystémovost aktuálně navrhovaných změn v oblasti nemocenského pojištění: „Zavedení otcovské poporodní péče a dlouhodobého ošetřovného, návrh na zrušení karenční doby. Hovoří se rovněž o zavedení nárokových dnů indispozičního volna (tzv. sick days), a to bez vazby na eventuální zrušení karenční doby,“ vypočítává Dlouhý.

Nekoncepčnost lze ostatně demonstrovat i na dalším materiálu, zařazeném na program téže schůze vlády. Je jím poslanecký návrh skupiny poslanců ČSSD na novelu zákoníku práce, kterou se má zavést tzv. ošetřovatelská dovolená. Z poslaneckého materiálu není vůbec zřejmé, jak a zda je propojen s aktuálně projednávanou vládní novelou zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, která má zavést podobně zaměřenou novou dávku – dlouhodobé ošetřovné. 

„Legislativní návrhy jsou předkládány nekoordinovaně a nejsou brány v potaz přímé ani nepřímé náklady, které by si opatření případně vyžádala,“ doplňuje ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Hospodářská komora ČR upozorňuje, že navržené koncepty by ještě více zatížily systém pracovněprávních vztahů. To vše za situace, kdy odvodové zatížení práce v ČR (34 % z hrubé mzdy) je jedno z vůbec nejvyšších v celé Evropské unii, přestože státní rozpočet vykazuje přebytek.

Zdroj: Hospodářská komora České republiky 

 
KHKOK vás zve na 8. ročník Olomouckého půlmaratonu | Tisk |  E-mail
Pátek, 17 únor 2017

Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje si Vás jako partner akce dovoluje pozvat na již osmý ročník sportovně-kulturní události – Olomoucký 1/2Maraton 2017. Akce, která se koná v rámci běžeckého seriálu RunCzech 2017, proběhne v sobotu 24. června 2017. Závod je nejstarším mimopražským závodem RunCzech běžecké ligy a získal nejvyšší ocenění -  zlatou známku kvality od Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). V letošním roce očekáváme na startovní čáře přes 9700 běžců z více než 45 zemí světa.

V rámci 1/2Maratonu Olomouc můžete absolvovat půlmaratonskou trasu, podělit se o porci kilometrů se svými přáteli ve čtyřčlenné štafetě, zúčastnit se spolu se svými dětmi, vnoučaty a dalšími členy rodiny dm rodinného běhu, nebo si vyzkoušet 2Run, který je skvělou alternativou k 1/2Maratonu. V poslední zmiňované kategorii se duo běžců o celou vzdálenost podělí téměř rovným dílem, první z běžců vyrazí na úsek dlouhý 10 kilometrů, zbylých 11,0975 kilometrů dokončí druhý člen týmu.

Více informací o závodu, který celosvětově propaguje nejen Českou republiku, ale hlavně Olomoucký region, je možné dohledat na oficiálních stránkách www.runczech.com.

Zdroj: www.runczech.com

 
Představení Švýcarska po obchodní stránce | Tisk |  E-mail
Úterý, 14 únor 2017

Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje si Vás dovoluje pozvat na seminář, který bude KHKOK pořádat společně se smíšenou Obchodní komorou Švýcarsko - Česká republika, jejíž jednatelka, paní Alena Koukalová, bude přednášet o aspektech obchodování ve Švýcarsku.

Akce bude zorganizována stylem neformálního ranního posezení (snídaně) a uskuteční se v rámci Švýcarského dne v Olomouci, 3. března

Více informací naleznete v přiložené pozvánce.  

http://www.khkok.cz/index.php?option=com_remository&Itemid=4&func=fileinfo&id=804

 
Nové dotační příležitosti pro podnikatele Olomouckého kraje | Tisk |  E-mail
Pondělí, 13 únor 2017

Sdružení příjemců evropských dotací si Vás dovoluje pozvat na seminář konaný ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Olomouckého kraje na téma Nové dotační příležitosti pro podnikatele Olomouckého kraje

Máte investiční záměry na nejbližší roky? Chcete pořizovat nové technologie, rekonstruovat podnikatelský objekt, vybavit školicí centrum atd.? Potřebujete vzdělávat své zaměstnance? Dozvědět se jak úspěšně plánovat projekty a jak se vyhnout zbytečným pochybením při jejich realizaci? Nejen to, ale i další konkrétní informace, zkušenosti a praktické rady se dozvíte ZDARMA od dotačních expertů a odborníků z institucí spjatých s dotacemi

Místo: Clarion Congress Hotel Olomouc, Jeremenkova 63, Olomouc

Termín: Středa 8. 3. 2017

Program: 

08:30 – 09:00 Prezence

09:00 – 09:15 Role Hospodářské komory při podpoře podnikatelů Olomouckého kraje

• Anežka Kramářová, DiS, vedoucí úřadu Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje

09:15 – 9:45 Integrované teritoriální investice – nový nástroj podpory podnikatelů Olomoucké aglomerace

• Mgr. Ondřej Machek, Regionální poradenská agentura, s.r.o.

9:45 – 10:15 Využití dotací při realizaci investičních projektů

• Mgr. Jaroslav Kopecký, Regionální poradenská agentura, s.r.o.

10:15 – 10:40 Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců

• Mgr. Adéla Pešková, A SCHOOL s.r.o.

10:40 – 11:00 Přestávka

11:00 – 11:20 Jak založit a úspěšně rozběhnout sociální podnik

• RNDr. Otakar Prudil, Regionální rozvojová agentura Východní Moravy

11:20 – 11:40 Dotace na pořízení a rekonstrukce nájemních bytů

• Mgr. Richard Budzák, Sdružení příjemců evropských dotací, z.s.

11:40 – 12:10 Úskalí veřejných zakázek z pohledu dodavatele i zadavatele

• JUDr. Josef Kudrna, RPA Tender, s.r.o.

12:10 Oběd

Registrace

Účast na konferenci je pro registrované zdarma. Registraci je třeba provést na emailové adrese Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , a to nejpozději do 3. 3. 2017. Každá registrace je následně potvrzena. Těšíme se na Vaši účast.

 
Hospodářská komora oceňuje | Tisk |  E-mail
Čtvrtek, 09 únor 2017

Hospodářská komora České republiky vítá dnešní rozhodnutí vlády personálně posílit konzulát ve Lvově a aktivně tak řešit akutní problém zaměstnavatelů s nedostatkem pracovní síly. Hospodářská komora ČR k dnešnímu dni vyřídila 398 žádostí zaměstnavatelů o 2733 pracovních sil z Ukrajiny, řada těchto zaměstnavatelů ale dnes musí čekat už šest měsíců, než jimi vybraní uchazeči na Ukrajině jsou vůbec pozváni k pohovoru na konzulát ve Lvově.

Hospodářská komora zároveň připomíná, že zaměstnavatelé potřebují obsadit 140 tisíc volných pracovních míst a že pracovní síly z Ukrajiny mohou přispět k řešení akutního nedostatku středně a nízkokvalifikovaných zaměstnanců ve firmách, ale rozhodně nejde o dlouhodobé a systémové řešení.

Zároveň upozorňujeme na nepravdy, které v souvislosti se zaměstnáváním pracovních sil z Ukrajiny, šíří odboráři:

  • Není pravdivý argument odborářských bossů, že zaměstnavatelé chtějí přijímat pracovní síly z Ukrajiny za nižší mzdy. České podniky se snaží jen vyřešit zoufalou situaci, kdy nemají dostatek svých pracovníků, zaměstnance z Ukrajiny platí stejně jako své zaměstnance. Viz pokyn MPSV Postup zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí:

„V případě zaměstnání cizince je zaměstnavatel povinen nabídnout tomuto cizinci pracovní a mzdové podmínky obvyklé u občana ČR ve stejném pracovním zařazení podle platných právních předpisů, případně v souladu s kolektivními smlouvami nebo pracovními smlouvami.“

Navíc mnohdy firmy nabízejí i další benefity – stravování, doprava, ubytování, vyřízení papírů na úřadech, překlady, jazykové výuky.

  • Stejně tak není pravda, co tvrdí odboráři, že zaměstnavatelé mají zájem jen o nekvalifikovanou pracovní sílu, právě naopak potřebují do výroby nízko a středněkvalifikované zaměstnance, tedy zaměstnance, kteří mají alespoň výuční list, jedná se třeba o švadleny nebo nástrojáře.
  • A rovněž není pravdivé prohlášení odborářů, že zaměstnanci z Ukrajiny berou práci Čechům, protože zaměstnavatelé musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile není volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž je možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.
Zdroj: HK ČR
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 73 - 81 z 1116